20. Şizofreni Penceresinden Hayat etkinliğinde “Beraber Şarkılar Söyleyelim” oyununu izleyen ve Mavi At Korosu’nu dinleyen, halk oyunları gösterisini alkışlayan her seyircinin aklında yeni bir pencere açtığımızı ve belki de farklı bir ayna olabildiğimizi düşündük.

ODTÜ Psikoloji Bölümü Öğretim Üyesi Profesör Nuray Karancı ve öğrencileri on yıldır Şizofreni Hastaları ve Yakınları Dayanışma Derneği üyeleriyle birlikte bu etkinliği yılda iki kez düzenliyor.  Onuncu yılımızda sahnede olanlardan hangimiz hastalık tanısı almışız hangimiz psikoloji öğrencisiyiz bilemeyenleri şaşırttık. Şizofreni hastalarının hayata bu kadar aktif katılıyor olmalarını ve bu aktif katılımın doğurduğu güzel sonuçları görmek hepimiz için çok değerlidir.

Şizofreni tanısı alan bireyleri dışlamak ve damgalamak kolay ve yüzeysel olduğu halde onlara tiyatro ve müzik ya da resim ve fotoğraf yolu ile kendilerini ifade etme yolları açmak cesaret, emek, anlayış, sabır ve azim gerektirir. İncelik ve derinlik de gerektiren bu çabaların boşa gitmediği bir kere daha güçlü bir şekilde açığa çıktı.

Birlikte şarkılar söylememize vesile olan ODTÜ Psikoloji Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Nuray Karancı’ya, Şizofreni Dernekleri Federasyonu Başkanı Doç. Dr. Haldun Soygür’e , Şizofreni Hastaları ve Yakınları Dayanışma Derneği Başkanı Klinik Psikolog Dr. Muazzez Merve Yüksel Avcıoğlu’na, bu dönem alan dersini alan öğrencilere, bize destek olan tüm psikoloji öğrencilerine ve derneğimizin gönüllü annesi Perihan Güleç’e teşekkür ediyoruz.